Прохлада за духа


Водна кула арт фест е вече на 6 години и има за цел да оживява градски пространства със средствата на изкуствата.

Основната програма ще протече между 22-ри и 30-ти юни в няколко градски пространства в София: Водната кула в кв. Лозенец, Vivacom Art Hall, Лаборатория „Българска роза”, Панчаревското езеро и Подземие Сердика, както и други места. Освен че ще имате възможност да видите какво се случва в тези интересни пространства, ще имате възможност да участвате в творчески работилници и дискусии на различни теми.



В рамките на фестивала тази година ще бъдат представени съвременни тенденции в експерименталните визуални изкуства и пърформанси на гост артисти от цял свят. Изборът беше изключително труден, тъй като получихме над 100 кандидатури. Оказва се, че независимо от всички трудности, свързани с организацията, след 6 години фестивалът се е превърнал в успешна международна платформа за комуникация чрез изкуство.

Маршрутът на тези девет дни, в които ще бъдат представени съвременни автори, работещи в сферата на визуалното изкуство, видео арт, музика, пърформанс, театрални и кино форми, ще минава: от Водната кула в кв. Лозенец, през Vivacom Art Hall и Лаборатория „Българска роза” до Панчаревското езеро и Подземие Сердика.

Водна кула арт фест се организира от сдружение ИМЕ и приятели.

През 2006 г. сдружение „ИМЕ” организира първия фестивал Water Tower Art Fest. Мястото, по подразбиране беше и все още е – Водната кула в кв. Лозенец. Тайните градски пространства – малко използвани, забравени или натоварени с особена история, отдавна са обект на интерес за съвременното изкуството. 




програма 2012 / Водна кула


22 юни 2012 (петък)
Официално откриване Водна кула
18:00 – 22:30

адрес:
кв. Лозенец, ъгъла на ул. Галичица и ул. Св. Теодосий Търновски

За периода 23.06 – 30.06 работно време от 15:00 до 20:00 ч.

Музика:
Мънси, Дичката и Сам – Jam session (България)

Артисти:
Катрин Констанс Гиелснес (Норвегия): 1793 светлини
Невена Атанасова (България): „Цветя на Злото” от найлон – след акция по почистване на река
Мадока Чиба (Япония, Германия): „Утопия” инсталация от светодиоди
Пат Арнао (САЩ): Кинетична скулптура – „Окачена вяра в преследване на щастието”
Фроде Стен Якобсен (Норвегия): Видео – Цикъл – Вода, Лято / С подкрепата на посолството на Норвегия
Юха ван Инген (Финландия): Графити обмен

21:30 ч. (22.06) – Прожекция на Wonderland (38′), режисьор Dana Al Mojil (Кувейт)

22:00 ч. (22.06) – Афтър Парти, Клуб Twins, World Ethno Jam

Презентации, дискусии, творчески работилници:

Водна Кула
25 юни – 26 юни, от 11:00 до 14:00
Кураторска работилница на Гарет Бел Джоунс (Англия) с финална презентация на 27 юни (сряда) от 15:00 ч.
С подкрепата на Обединеното Кралство

Водна Кула
28 юни 2012, 14:00
Мартин Микуш (България)
Възможности за преустройство на кулата с участието на архитекти, общински представители неправителствени организации и др.
Design charrette или бързо общностно визуализиране – презентация и дискусия
програма 2012 / Vivacom Art Hall

23 юни 2012 (събота)
Откриване VIVACOM Art Hall
11:00 – 20:00

адрес:
ул. Ген. Гурко 6

За периода 24.06 – 29.06 работно време от 15:00 до 20:00 ч.

Артисти:
Анди Броди (Англия): Фотографии – „Разглеждане на забележителности”
Георги Ямалиев (България): Видео инсталация – „Хванати на въдицата”
Ванеса Доус (Ирландия): Перформанс „Градско плуване”
Илина Консулова и Даниел Нечев (България): Еволюционно изкуство
Ивелина Минева и Георги Василев (България): „ХОП” инсталация
Ирина Георгиева (България, Австрия) – Legal Alien по Кирил и Методий
Ирене Антон (Германия): Инсталация „Обединените цветове на капитализма”
Искра Николова (България): “Под прикритието на маската”
Калин Плугчиев (България): диптих “Тронът е свободен”
Лейла Родригес & Кристиан Щрауб (Германия): Острова на Локс – серия от видео филми
Мариана Тонева (България): Изследване върху способността на човек да избира между позитивното и негативното
Мария Гювели (Гърция): Инерактивна инсталация
Матю Мартин (САЩ, България): Живопис
Мариана Танчева и Нели Борисова (България): Инсталация ”Предопределено”
Матиас Рот (Германия): ”Приспивна история за п” / С подкрепата на Гьоте Институт
Пила Русян (Словения): ”Приспивни истории”
Сара Синклер (Шотландия): Инсталация
SOFAR Channel – Макс Гасман и Мара Голдуин (САЩ, Германия): интерактивна инсталация / С помощта на Американското посолство
Цветелина Борисова (България): Картини „След края на живота”
Христо Колев (България): Инсталации „Ефектът на дрозофилата”, „Консервирана технология”
Професор Кенет Хей/Moorland productions – Инсталация „Липсващата дзен градина”
Рони Бен-Ари (Израел): Видео „Аз бях там….” / С подкрепата на посолството на Израел

Презентации, дискусии, творчески работилници:

VIVACOM Art Hall
23 юни 2012 (събота)
14:00 ч.
Алис Воган (Англия) – презентация и дискусия

VIVACOM Art Hall
26 юни 2012 (вторник)
16:00 ч.
Владия Михайлова – презентация и дискусия

VIVACOM Art Hall
26 юни 2012 (вторник)
17:00 ч.
Росица Маринова
„Паралелни стъпки, паралелни пространства“ – презентация

VIVACOM Art Hall
27 юни 2012 (сряда)
17:00 ч.
Катя Стойчева и Лили Ангелова
Търси по-надълбоко – творческа работилница
програма 2012 / Лаборатория българска роза

23 юни 2012 (събота)
Откриване Лаборатория българска роза
17:00 – 21:30

адрес:
ъгъла на ул. Раковски и ул. Иван Вазов, вход от ул. Иван Вазов

За периода 24.06 – 30.06 работно време от 15:00 до 20:00 ч.

Музика:
The Shadow Government (България)

Артисти:
Аника Вишински (САЩ, Турция) и Арни Гудмонсон (Исландия, Швеция): Пърформанс „Американско момиче”
Галина Йотова (България): фотографии “Изоставени – прелъстени”
Крис Суон и Крис Фелнер (Австрия): Звукова инсталация „Зайци и кралици” / С подкрепата на посолството на Австрия
Георги Стаменов (България): Инсталация „Room Way”
Никола Минчев (България): Видео инсталация “Do-Undo”
Лила Вон Пъткамер и Карен Бьошер (Германия): Видео инсталация – “Хлъзгавия допир на животно”
Мадалена Мори (Италия): „Минало, което прави граденето на настоящето трудно” / С подкрепата на италианския културен институт
Стела Василева (България): Инсталация
Стина Персдотер и Никлас Халберг (Швеция): Инсталация „Страната на чудесата”
Хитоми Камай (Япония): Инсталация „Розова градина”
Франциска Рибейро (Португалия): Фотография „Истории за надежда на дневна светлина и истории за надежда на лунна светлина”
Ясен Гюзелев (България) – Картина от илюстрация към “Алиса в страната на чудесата”
Джули Ъпмайер (САЩ, Турция): Инсталация – „Изяж ме!”
Мия Момчилова (България): Пърформанс модно ревю – начало 20:00 часа (23 юни)

21:00 – Разговор с UAMO City Tour 2012/13, Sofia
София е част от UAMO city tour 2012/2013 г. В 9 града от цял свят артисти представят работите си свързани с темата “PLAY TIME”.
UAMO се смята са платформа за всякакви артисти и от първия фестивал през 2004, повече от 300 артисти от 20 страни са представили работите си.
Темата е различна всяка година.
От 2011, освен ежедогния фестивал в Мюнхен, UAMO City Tour се фокусира и върху местни артисти от тези градове.
Всички творби показани на сайта могат да бъдат видени на ежедогния UAMO Art Festival.
Всеки тур ще бъде предаван наживо по скайп към паралелно събитие в Мюнхен. За повече информация: www.uamo.info

След 22:00 – Парти в “Синият лъв”

Лаборатория българска роза, етаж 2
25 юни 2012 (понеделник) – 11:00 – 14:00
26 юни 2012 (вторник) – 11:00 – 14:00
Ванеса Доус (Ирландия) – Творческа работилница за стоп-моушън анимация

Лаборатория българска роза
26 юни 2012 (вторник) – от 15:00 до 18:00 часа
27 юни 2012 (сряда) – от 15:00 до 18:00 часа
Лиса Хинтерейтер (Австрия) – пърформанс:
програма 2012 / Панчаревско езеро

24 юни 2012 (неделя)
Панчаревско езеро – Пикник
12:00 – 19:00

Артисти:
Ян Домс (Холандия): Инсталация и пърформанс „Балонено парти Панчарево”
Лусина Терзиян (България): Инсталация и пърформанс – „Кич и вулгарност – съвременната Алиса и това което тя преследва…”
програма 2012 / Подземие Сердика

25 юни 2012 (понеделник)
Откриване Подземие Сердика
18:00 – 21:30

адрес:
ъгъла на бул. Мария Луиза и ул. Екзарх Йосиф, под Рока шоурум
За периода 26.06 – 30.06 – работно време от 15:00 до 20:00 ч.

Артисти:
Ян Домс (Холандия): Инсталация от стъкло „Възвърната история”
Сдружение Плюс/Рада Матева (България): Инсталация „Черна дупка“
Милена Владимирова – Владис (България): Инсталация със светещи рамки
Антоана Петкова (България): Инсталация ”Алиса в…?”
Мариан Станчев (България): Видео инсталация “Human (w)Hole /Sense/”
Нанси Трейнър: “Serdika Dis-tour” (перформънс по време на откриването)
програма 2012 / Хостел Лавеле

25 юни 2012 (понеделник)
Хостел Лавеле
19:00 – 21:30
Откриване, резултат от конкурса за изрисуване на двора, в партньорство с „На Тъмно”.

адрес:
ул. Лавеле 14
www.lavelehostel.com

Артисти:
Ейнат Щеклер (Израел) – Рециклирани графити
С помощта на посолството на Израел
програма 2012 / клуб Twins

28 юни 2012
20:00 – 21:00 часа
Музика:
Robinson Cruzified

21:30 – 22:30 часа
Кино на чорчик с Том Кърк
програма 2012 / Концерт в Pork pie

30 юни 2012 (събота)
Концерт в Pork pie
Начало: 20:00 часа

адрес:
Борисова градина (над Колодрума и езерото с лилиите)

Водна кула арт фест представя:
A water tower night (to a July morning) с

Kottarashky and the Rain Dogs

Q-Check

BRAZZ VILIDJ LIMITED EDITION

Вход: 6 лв.

Прочетена 2676 пъти

Станете почитател на Класа